Tarczyca czyli niebezpieczny motylek
Różnymi sposobami próbujemy walczyć o lepszą sylwetkę. Walka ta jest niewątpliwie ciężka, efekty jednym przychodzą łatwiej drugim ciężej. Bez względu na to czy chcesz zgubić zbędne kilogramy czy też rozbudować nieco swoje umięśnienie warto zwrócić uwagę na bardzo istotną rzecz- szczególnie gdy ciężko Ci uzyskać oczekiwane rezultaty pomimo ogromu wysiłku jaki wkładasz.
Z przodu szyi, tuż pod krtanią, każdy z nas posiada bardzo cenna rzecz. Ma wielkość i kształt dużego motyla. Waży ok. 30 gramów, lecz jej ciężar nie odpowiada ogromnej roli, jaką odgrywa w naszym organizmie.
To Tarczyca, gruczoł, który wydziela do krwi hormony regulujące prawidłowe przemiany metaboliczne w organizmie. Gdy nie działa prawidłowo możesz tyć bez kontroli i marznąć cały czas lub zupełnie odwrotnie , nie móc przytyć pomimo tysięcy przyjmowanych kalorii i cały czas grzać jak piec kaflowy. Nie są to oczywiście jedyne objawy problemów z tym gruczołem.
Przy niedoczynności tarczycy we krwi jest zbyt mało hormonów tarczycy co skutkuje przewlekłym zmęczeniem, brakiem koncentracji, może obniżyć barwę głosu a nawet być powodem niepłodności. Osoby z tym schorzeniem bardzo często walczą nieustannie z nadwagą.
Przy nadczynności tarczycy, kiedy to we krwi jest za dużo tego hormonu osoby cierpiące na nią mogą pochłaniać niewiarygodne ilości jedzenia utrzymując przy tym smukłą sylwetkę. Przemiana materii galopuje jak koń wyścigowy a uczucie gorąca towarzyszy nam cały czas. Jest to powodem zwiększonego uczucia stresu oraz nerw. A najbardziej cierpi na tym serce, które bardzo często kołata zmuszone do bardzo intensywnej pracy.
Przy obu rodzajach dysfunkcji tarczycy objawów może być dużo więcej min. sucha skóra, kłopoty ze snem, podwyższone ciśnienie, problemy z miesiączką u kobiet, słabe wypadające włosy.
Do budowy hormonów tarczycowych niezbędny jest jod. Bardzo istotne jest, żeby nie zabrakło go w czasie wzrostu, dojrzewania oraz podczas ciąży, bo niesie to za sobą ryzyko niedorozwoju układu nerwowego płodu. Niedobór jodu pogłębia też deficyt innych istotnych dla prawidłowej pracy tarczycy składników, takich jak selen, żelazo i witamina A. Cennym źródłem jodu są ryby i owoce morza, ponieważ występuje on w dużej ilości w morzach i oceanach. Dużą zawartością cieszą się również jajka ,ziemniaki, jabłka oraz gruszki.
Podsumowując jeśli macie duże problemy ze zrobieniem czegoś ze swoim ciałem i zauważyliście do tego jakieś niepokojące objawy opisane wyżej to koniecznie udajcie się do lekarza aby zbadać swoją tarczycę. Ten mały krok może Wam przynieść zbawienne efekty w waszej walce o lepszą sylwetkę.