Kręgosłup jest podstawowym filarem naszego ciała utrzymującym pionową postawę, trzymającym głowę oraz chroniącym rdzeń nerwowy. U człowieka Składa się z 33-34 kręgów połączonych ze sobą za pomocą stawów, więzadeł i chrząstkozrostów. Niestety w codziennym życiu jest on narażony na poważne przeciążenia, które doprowadzają prędzej czy później do różnego rodzaju zwyrodnień niekoniecznie kojarzących nam się właśnie z nim… Musimy wiedzieć, że dzięki licznym przyczepom mięśni znajdujących się na nim bierze on udział nawet w najmniejszych ruchach. W zależności od tego, z którym odcinkiem kręgosłupa mamy problemy objawy możemy podzielić:
1. Problemy z szyjnym odcinkiem- bóle i zawroty głowy, problemy z równowagą, uczucie mrowienia, bóle ucha, zaburzenia słuchu i wzroku, bóle ręki i palców oraz drętwienie rąk.
Główną przyczyną problemów z tym odcinkiem kręgosłupa jest praca w przodopochyleniu. Pracując w ten sposób starajmy się robić krótkie przerwy rozciągając i rozluźniając w tym czasie naszą szyję a monitor podczas pracy ustawmy jak najbardziej na wprost twarzy.
2. Problemy z piersiowym odcinkiem kręgosłupa- ból w klatce piersiowej (często mylony z bólem serca), neuralgia międzyżebrowa ( wrażenie bólu płuc i klatki piersiowej), problemy z oddychaniem.
Piersiowy odcinek kręgosłupa ze względu na połączenie z żebrami jest stosunkowo mało elastyczny dlatego dosyć często występują tam przeciążenia. Należy zwracać dużą uwagę na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa podczas dnia czyli nie garbić się. W pracy (szczególnie siedzącej ) często wstawać łapać kilka głębokich oddechów wypychając mocno klatkę do przodu po czym równie mocno ją cofać.
3. Problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa – bóle brzucha, drętwienie nóg i stóp, ból kończyny dolnej (rwa kulszowa)
W celu niwelowania problemów w tym odcinku należy wzmocnić mięśnie korpusu min. m. brzucha oraz prostowniki grzbietu.