Oto trzy podstawowe typy budowy ciała i ich cechy:
• Typ ektomorficzny
• Typ mezomorficzny – potęŜna klatka piersiowa, długi tors, wielka siła i solidne umięśnienie
Nikt zazwyczaj nie reprezentuje typu wzorcowego. Jesteśmy zwykle kombinacją wszystkich trzech. Wiedza o tym, jak poszczególne typy reagują na trening i dietę, pozwoli nam osiągnąć nasz cel szybciej i efektywniej.
TYP ENDOMORFICZNY
Słabe umięśnienie, krótka szyja, okrągła twarz, szerokie biodra i inklinacja do łatwego odkładania się tłuszczu. Potrzebują wielu powtórzeń, wiele ćwiczeń ,budowanie muskulatury przychodzi im dosyć ciężko. Trudnym zadaniem może się okazać również utrzymanie niskiego poziomu tłuszczu. Typ ten znosi dobrze wiele (12 - 15) zestawów ćwiczeń oraz oraz ich wielokrotne (12 - 20) powtarzanie. Pozwala to na krótkie tylko odpoczynki między poszczególnymi zestawami. Endomorficy nie powinni ćwiczyć więcej niż 4-5 razy. w tygodniu.
TYP EKTOMORFICZNY
Długie kończyny, krótki tors, długie, wąskie stopy i dłonie, wąska klatka piersiowa i barki, nikłe odkładanie się tłuszczu, długie, chude mięśnie. Jeśli jesteśmy przede wszystkim typem ektomorficznym, budowanie mięśni nie przychodzi nam z łatwością. Ektomorfik jest zazwyczaj chudy i jeśli nie ma dobrego planu treningowego, to przyrost mięśni może się wydawać bardzo ciężki. Kilka wskazówek: Wykonywać podstawowe ćwiczenia, prowadzące do budowy masy mięśniowej.min. przysiady, pompki, podciąganie się,wiosłowanie itp. Powtarzanie 6-8 razy, liczba zestawów 8-12. Przerwy między seriami stosunkowo długie ok 2m co pozwoli nam na prace z dużym ciężarem. Trenujemy nie więcej niż trzy/cztery dni w tygogodniu, by ciało nasze miało wystarczający czas na odpoczynek, odbudowę i wzrost mięśni.
TYP MEZOMORFICZNY
Urodzony kulturysta. Mezomorficy są kulturystami z natury. Budowanie mięśni przychodzi im bardzo łatwo, choć też wymaga wysiłku, intensywności i wytrwałości. Podobnie jak endo- i ektomorficy, mezomorficy mogą odnieść wiele korzyści z właściwego treningu i diety. Oto kilka porad. Lepsze mięśnie, a także proporcje i symetrię budowy uzyskujemy przez odpowiednią kombinację ćwiczeń siłowych, jak na przykład: przysiady, wiosłowanie i wyciskanie Mezomorficy dobrze znoszą długie sesje treningowe (do 80 minut) i krótsze odpoczynki między zestawami ćwiczeń (nie więcej niż 45-60 sekund). Wystarcza im w zupełności 6-10 zestawów i 6-12 powtórzeń. Optymalna częstość ćwiczeń to cztery dni w tygodniu – dwa dni ćwiczeń, jeden dzień odpoczynku.