Ryż to ziarna zbóż , które podbiły świat i w każdej kuchni stanowią podstawę wielu dań. W swoim składzie Zawiera : węglowodany, błonnik, białko, tłuszcze nienasycone oraz m.in. magnez, cynk, potas, wapń, żelazo, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Jest on najłatwiej przyswajalnym przez nasz organizm zbożem, dlatego należy do produktów lekkostrawnych i powinien znajdować się bardzo często na naszych talerzach. Ryż nie zawiera glutenu i nie uczula przez co stanowi składnik diety bezglutenowej oraz diety dla alergików. Nie zawiera również cholesterolu ani laktozy.
Dzielimy go min. ze względu na długość ziaren:
Ryż długoziarnisty (7 mm) ma podłużne, kremowe ziarna. Zawiera mniej skrobi niż tradycyjny biały ryż. Po ugotowaniu pozostaje sypki, nie skleja się.
Ryż średnioziarnisty (6 mm) skleja się bardziej niż długoziarnisty, nadaje się do deserów i risotto.
Ryż krótkoziarnisty (5 mm) jest praktycznie okrągły. Idealnie nadaje się do risotto i paelli. Mocno się skleja. Jest bardzo popularny w Azji.
Ze względu na kolorystykę, możemy rozróżnić odmianę czarną, czerwoną, żółtą i białą.
A oto jego podstawowe rodzaje:
Ryż biały – jest najczęściej spotykanym i spożywanym gatunkiem. Jest najuboższy w wartości odżywcze, co wynika z faktu jego produkcji. Ziarna ryżu są obłuskiwane ze wszystkich zewnętrznych warstw ziarniaka i zarodka, następnie jest wypolerowany.
- Ryż czerwony – odmiana popularna na Filipinach i w Tajlandii. Kolor wynika z obecności czerwonego pigmentu w łusce. Jest źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Dostarcza także sporych ilości błonnika. Ma charakterystyczny orzechowy aromat oraz słodki smak.
-Ryż jaśminowy - odmiana ta pochodzi z Tajlandii. Ma białą barwę, kwiatowy zapach i delikatnie słodki posmak.
-Ryż basmati- jest uprawiany od Bangladeszu po Indie. Ma lekko orzechowo-słodki smak . Nie skleja się.
-Ryż kleisty - Typowy japoński ryż. Ma wiele odmian. Ich wspólną cechą jest to, że ziarna są krótkie, po ugotowaniu sklejają się i mają słodki smak. Ten ryż jest podstawowym składnikiem sushi.
-Ryż brązowy - jest to ryż naturalny, pozbawiony tylko niejadalnej łyski. Jest zdrowszy od białego.
-Ryż parabolied - ryż ten jest poddawany działaniom pary wodnej pod zwiększonym ciśnieniem w celu wtłoczenia części witamin i składników odżywczych do środka ziarna.
-Ryż dziki- wymaga długiego gotowania. Jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. Charakteryzuje się silnym orzechowym smakiem, dlatego często miesza się go z białym ryżem i jest tylko dodatkiem.
-Ryż arborio, carnaroli i loto - to włoskie odmiany ryżu. ich ziarna są prawie okrągłe. Podczas gotowania ryż ten wydziela bardzo dużo skrobi, co sprawia, że jest kleisty . Wykorzystywany jest głownie do risotto.
Ze względu na indeks glikemiczny ( wskaźnik wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu węglowodanów) przy diecie redukcyjnej wskazane jest spożywanie ryżu brązowego lub basmatii.