Naukowcy z instytutu Annals Internal Medicine postanowili odpowiedzieć na nurtujące wiele osób nie tylko związanych ze sportem pytaniem : Co jest ważniejsze podczas treningu- suma spalonych kalorii czy jego intensywność?
Określenie idealnej intensywności treningu dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy stanowi temat sporny od wielu lat. Teorii jest wiele i każda niemal każda odnosi się do racjonalnego wytłumaczenia. Organizm człowieka najskuteczniej spala tłuszcz przy przedziale poniżej 65% max. wydolności organizmu. Za to bardziej intensywny trening spala mniej tkanki tłuszczowej podczas jego wykonywania, lecz przyśpiesza metabolizm szczególnie w okresie po treningowym.
Badania przeprowadzone były na grupie otyłych dorosłych osób przez 24 tyg. Wyniki tego badania wykazały, że całkowita liczba spalonych na treningu kalorii ma większy wpływ na zmniejszenie otyłości oraz uregulowanie metabolizmu cukru we krwi niż intensywność treningu.
Warto jednak zauważyć, że badania nie objęły intensywnego treningu interwałowego. Badani podzieleni zostali na 4 grupy: Grupa ćwicząca krócej ale z dużymi ciężarami (trening o niskiej intensywności), Grupa ćwicząca krócej ale z dużymi ciężarami (trening o wysokiej intensywności), grupa ćwicząca, grupa ćwicząca dłużej ale z mniejszymi ciężarami (trening o niskiej intensywności), grupa ćwicząca dłużej ale z mniejszymi ciężarami (trening o dużej intensywności). Niska intensywność oznaczała 50% a wysoka intensywność 70% max. wysiłku.