Idealny sposób na spalanie zbędnych kilogramów

Mówił Ci ktoś, żebyś biegał albo jeździł na rowerze, a zrzucisz pare kilo??? To nie masz powodu, żeby w to nie wierzyć bo każdy rodzaj ćwiczeń spala kalorie. Tylko zabierając się za coś dobrze jest znaleźć na to najlepszy sposób - czyli taki, który niesie najwięcej korzyści dla nas.

Występują 3 główne szlaki, które w organizmie człowieka służą do wytwarzania energii podczas wykonywania różnych rodzajów aktywności fizycznej:

  • szlak ATP – PC

  • glikoliza beztlenowa

  • przemiana tlenowa.

1. Szlak ATP-PC występuje podczas maksymalnych wysiłków fizycznych, trwających przez 6-8 sekund (np. skok w dal, itp.). Wykorzystuje ATP (adenozynotrójfosforan) i PC (fosfokreatynę) zgromadzoną w mięśniach. Przemiany te szybko uwalniają energię, lecz jedynie 7-8 kcal, gdyż zasoby ATP i PC są ograniczone. W nastepnym etapie organizm wykorzystuje glikogen i/lub tłuszcze.

2. Szlak glikolizy beztlenowej (wykorzystywany przy treningu siłowym) zachodzi wówczas, gdy zaczynamy bardzo intensywnie ćwiczyć a wysiłek ten trwa do ok 90 sekund. Po ok.30 sekundach intensywnego wysiłku udział energii z tego szlaku stanowi ok. 60%, a po 2 minutach spada do ok. 35%. W beztlenowej glikolizie substratem energetycznym są cząsteczki glukozy pochodzące z rozpadu glikogenu zgromadzonego w mięśniach, które przy braku tlenu zamieniają się w ATP i kwas mlekowy. Z jednej cząsteczki glukozy w wyniku glikolizy beztlenowej powstają tylko 2 cząsteczki ATP, co za tym idzie szlak ten przy dłuższych ćwiczeniach jest mało wydajny.

3. Przemiany tlenowe (wykorzystywane przy wysiłku aerobowym) dostarczaja nam dużo więcej ATP , lecz nie tak szybko jak w glikolizie beztlenowej. Szlak ten obejmuje proces glikolizy i lipolizy w obecności tlenu. Początkowo podczas ćwiczeń fizycznych wykorzystywane są szlaki ATP-PC i glikolizy beztlenowej, po kilku minutach organizm przechodzi na szlak przemiany tlenowej. Większość metabolizowanych węglowodanów pochodzi z glikogenu mięśniowego. W warunkach tlenowych jedna cząsteczka glukozy dostarcza aż 38 cząsteczek ATP, czyli przemiany tlenowe są około 20 razy efektywniejsze niż przemianyi beztlenowe. Kwasy tłuszczowe mogą być metabolizowane(spalane) jedynie w warunkach tlenowych, gdy zapotrzebowanie na energie organizmu jest stosunkowo niskie, ponieważ szlak tlenowy trwa znacznie dłużej. Podsumowując, ćwiczenia oparte

o przemiany beztlenowe wykorzystują glikogen, a oparte o przemiany tlenowe zarówno glikogen jak

i tłuszcze.

Czytając to możemy pokusić sie o stwierdzenie, że tylko wysiłek aerobowy (bieganie , jazda na rowerze) jest nam w stanie pomóc zrzucic zbędne kilogramy- NIC BARDZIEJ MYLNEGO !!!

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Connecticut przez dr Volka pokazały, że trening aerobowy nie tylko spala kalorie, ale również mięśnie. Ponadto jest mniej efektywny od treningu siłowego z dodatkiem aerobów. W badaniu wzieły udział 3 grupy osób z nadwagą. Pierwsza z nich nie trenowała w ogóle, stosowała tylko dietę, druga wykonywała ćwiczenia aerobowe 3 razy w tygodniu oraz przestrzegała diety, a grupa trzecia ćwiczyła siłowo i aerobowe (najpierw trening siłowy potem trening aerobowy) oraz trzymała dietę. Wynik badania był taki, że po 12 tygodniach osoby z grupy pierwszej straciły niewiele mniej tkanki tłuszczowej niż osoby z grupy drugiej. Natomiast trenujący w grupie trzeciej stracili ponad 2kg tłuszczu więcej niż osoby z grupy drugiej. Ponadto osoby z grupy drugiej, czyli te które wykonywały tylko ćwiczenia aerobowe pozbyły się również znacznej ilości masy mięśniowej, co znacznie osłabiło ich.

Pisząc najprostszym językiem: IDEALNY SPOSÓB NA POZBYCIE SIĘ ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW TO POŁACZENIE TRENINGU SIŁOWEGO RAZEM Z TRENINGIEM AEROBOWYM (wykonywanym własnie w takiej kolejności). Długotrwałe wykonywanie ćwiczeń aerobowych spala tłuszcz ,lecz niestety równiez w znacznym stopniu naszą tkankę mięsniowa. Wykonujac ćwiczenia siłowe najpierw możemy skrócic czas wykonywania ćwiczeń aerobowych ponieważ pozbywamy sie rezerw glikogenu na treningu siłowym i przechodząc do treningu aerobowego szybciej dochodzi do metabolizowania (spalania) kwasów tłuszczowych.

Trening siłowy niesie ze soba duzo więcej korzyści. Zwiększając swoja tkankę mięsniową zwiększamy równiez swoje zapotrzebowanie kaloryczne tak więc nasz organizm jest w stanie spalic więcej kalorii podczas dnia. Trenując z ciężarami nasze mięsnia stają sie twardsze, smuklejsze, a ciało podczas redukowania tkanki tłuszczowej jest duzo bardziej jędrne a nie miękkie i obwisłe. I w tym miejscu kochane kobiety nie musza sie martwić o to , że trenując na siłowni będa wyglądały jak Pudzian. Organizm kobiety jest pod tym kątem dużo bardziej ogranicznowy przede wszystkim ze względu na niski poziom testosteronu. Kobiety z natury nie mają predyspozycji do znacznego rozbudowywania tkanki mięsniowej, lecz do poprawy jakości jej wyglągu.

przeczytaj też : http://zbudujforme.pl/artykuly/trening/trening-obwodowy

 

 

FOTOGALERIA



Dodaj komentarz

Wyślij

 

Ta strona używa plików Cookies. Proszę zapoznać się z celem ich używania i możliwościami zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej »

Zamknij